Údržba vody bezchlórovou chémiou je hračka

Údržba vody bezchlórovou chémiou je hračka

Bezchlórová chémia, ktorá je vhodná pre všetky typy bazénov udržuje vodu rovnako vzorne ako jej kolegyňa obsahujúca chlór. Prechod z chlórovej chémie na bezchlórovú je jednoduché, rovnako ako následné dávkovanie prípravkov bezchlórovej chémie.

udrzba bezchlorovou chemiou je hracka clanok

Možno patríte k ľuďom, ktorí si zvolia údržbu prípravkami bez chlóru už len preto, že vám zápach vody typický pre verejné kúpaliská kazí letnú pohodu. Ale možno vás k tomu vedú vážnejšie dôvody - v bazéne sa budú kúpať deti s citlivou kožou alebo máte v rodine alergika, astmatika, prípadne niekoho s atopickým ekzémom. Bezchlórová chémia, ktorá nedráždi pokožku, sliznice ani oči je v takomto prípade ideálnou voľbou. Dokáže zaistiť krištáľovo čistú vodu a pritom:

  • nepôsobí agresívne na konštrukciu bazéna ani na použité technológie
  • má vynikajúce dezinfekčné schopnosti
  • pôsobí širokospektrálne proti mikroorganizmom, takže si poradí s riasami, baktériami, plesňami aj vírusmi
  • neovplyvňuje hodnotu pH
  • je účinná aj pri vyšších teplotách

Štart je ľahký

Ako už bolo povedané, prechod na bezchlórovú chémiu je jednoduchý. Skrátka len prestanete pridávať do vody prípravky s chlórom a pár dní počkáte, kým hodnoty chlóru neklesnú na minimum. Potom začnete aplikovať produkty od Vodnára Guanicid, ktorý sa stará o dezinfekciu a Oxy Light, ktorého úlohou je oxidácia organických nečistôt.

Pri prvom použití sa prípravky pre bezchlórovú údržbu pridávajú priamo do vody, najlepšie pri zapnutej filtrácii (ale dá sa použiť aj v bazénoch bez filtrácie). Ideálne je dávkovať ich oba naraz – ušetríte si prácu a nárazové ošetrenie vody je s ohľadom na oxidáciu organických nečistôt vhodnejšie. Štartovacia dávka Guanicidu je 30ml na 1m3 vody, Oxy Lightu 3l na 10m3.

Tester vám poradí

Ďalšia údržba je tiež nenáročná – Guanicid stačí dodať raz za 14 dní, pričom obvyklé dávkovanie je 15ml na 1m3 vody. Častejšie aplikujte len pri vyššom zaťažení vody (vrátane polovičnej dávky Oxy Lightu). S presným dávkovaním vám pomôže tester, ktorý zmeria obsah prípravku vo vode. Údaj určíte porovnaním vzorky vody s farebným terčíkom. Dbajte na to, aby bola karta s terčíkmi vždy otočená k svetlu (pri okne, vonku v tieni a pod.). Ideálna hodnota je 0,3mg/l. Pokiaľ obsah klesne na 0,1, je treba dodať prípravok, aj keď 14 dní ešte neprešlo. Vyšší obsah Guanicidu nevadí, stačí len počkať, pokiaľ jeho koncentrácia klesne. Aby ste udržali vodu v bazéne čistú, pravidelne ju zbavte všetkých viditeľných nečistôt. V opačnom prípade sa Guanicid vyblázni na nich a neostane mu energia na likvidáciu mikroskopických živých alebo neživých nečistôt. Tým, ako vieme sa darí pri vyšších teplotách, preto udržujte teplotu vody pod 28°C.

Pri pravidelnom ošetrovaní vody bezchlórovou chémiou a jej filtráciou vás čaká pohodové leto s kúpaním v nádhernej priezračnej vode.

Užite si to!