Musím poznať objem svojho jazierka?

Musím poznať objem svojho jazierka?

Áno! Áno! Áno! Pokiaľ chcete mať čistú vodu, samozrejme. Tento údaj je veľmi podstatný pri dávkovaní prípravkov pre starostlivosť o vodu v záhradných jazierkach a to akýchkoľvek. Na etikete sú vždy uvedené informácie o doporučenom dávkovaní, ktoré sa vzťahujú k objemu vody v jazierku.

musim poznat objem jazierka clanok

Pri aplikácii algicídnych prípravkov, hlavne Na riasy - systém,  je znalosť objemu vody v jazierku alfou a omegou správnej účinnosti prípravku. Pri prípravkoch ničiacich riasu je toxikologicky odvodená presná koncentrácia účinnej látky, ktorá funguje len v danom objeme vody. Pokiaľ napríklad aplikujete Na riasy - systém určený pre objem 10m3 do jazera o objeme 15m3, tak je konečná koncentrácia účinnej látky o jednu tretinu nižšia ako je doporučené, čo vedie väčšinou k rozladenosti majiteľa, pretože riasa nie je vďaka nefunkčnosti zlikvidovaná. V opačnom prípade – pri predávkovaní, je síce počítané s určitou toleranciou, ale spolu s riasou by sme mohli poškodiť aj niektoré vodné rastliny.

Odhadnúť presne objem vody v členitom záhradnom jazierku tzv. okometricky je veľmi ťažké preto radšej investujte svoj čas do presnejšieho zmerania objemu alebo pri napustení nového jazierka odčítajte spotrebu na vodomere. Poznať túto hodnotu sa naozaj oplatí.  

 

  << späť