Skôr, ako skočíte prvú šípku

Skôr, ako skočíte prvú šípku

Leto bez vody a kúpania je ako rande bez bozku alebo zmrzlinový pohár, na ktorom chýba šľahačka. Záhradný bazén sa v teplých mesiacoch stáva stredobodom rodinného života. Preto je potrebné poriadne ho pripraviť na sezónu. Ako to spraviť, aby voda v bazéne bola teplá a zároveň zostala priezračná ako kryštál?

Na vystrájanie v bazéne sa tešia hlavne deti, ktoré sa nemôžu dočkať dlhého letného voľna a oddychu od školských lavíc.

Ale aj známy nenápadne vyzvedajú, pretože im už chýbajú grilovačky na vašej záhrade, spojené s možnosťou ovlažiť sa v bazéne. Ale čo známy, hlavne vy sa tešíte, keď konečne prídete z práce a skočíte do vody a niekoľko dĺžok vám rýchlo pomôže zo seba zmyť pracovný stres. Podvečerný drink pri bazéne s partnerom či partnerkou je už len čerešničkou na torte, bez ktorej nie je leto letom.

skor ako skocite prvu sipku clanok

Poctivá príprava na sezónu sa oplatí

Ako zariadiť, aby ste si letnú sezónu na svojej záhrade užili na sto percent? Naše odporúčania sú jednoduché a pokiaľ sa nimi budete riadiť, následná priebežná údržba bazénu v priebehu sezóny vás o veľa času nepripraví.

Skontrolujte techniku

Najskôr je potrebné skontrolovať techniku, ktorá bola dlhú dobu nepoužívaná, aby ste sa mohli spoľahnúť, že bude fungovať ako má. Kľúčový je funkčný filter. Práve on je lapačom nečistôt, ktoré dokážu v teplom lete vzorne upravenú a priezračnú vodu rýchlo zmeniť na páchnucu hnedozelenú mláku.

Poriadne upracte

Ak ste bazén v rámci zazimovania vypustili, pred napustením ho starostlivo vyčistite od usadených rias, prachu, zvyškov rastlín a všetkých ďalších nánosov. Neuškodí, keď na celú plochu preventívne aplikujete prípravok proti riasam. Potom vám už nič nebráni v napúšťaní vody. Pokiaľ máte bazén, ktorý na zimu netreba vypúšťať, najskôr pomocou sieťky vyberte z vody mechanické nečistoty a potom pre istotu vysajte dno bazéna vysávačom. V prípade väčšieho znečistenia použiť Vodnárov Vločkovač.

Filtrujte a znovu filtrujte

Pripravte pieskovú filtráciu, pripevnite k nej hadicu a dopustite do bazénu vodu, aby siahala minimálne do polovičky skimmeru. Filtračné zariadenie nechajte bežať počas nasledujúcich 6 až 8 hodín, pokiaľ nezmiznú aj posledné zvyšky nečistôt.

Odmerajte tvrdosť a pH vody

Teraz je potrebné ošetriť vodu, aby bola ako káva len teplá, nie hnedá. Zmerajte testerom jej tvrdosť – ideálne hodnoty tvrdosti vody sú 7-12°N, pričom hodnota tvrdosti bazénovej vody nesmie byť vyššia ako 18°N. V prípade odchýlky aplikujte prípravok Maskovač tvrdosti. Potom zistite pH, ktoré by sa malo pohybovať v rozmedzí 7,2 - 7,6. Pokiaľ bude treba, upravte ho.

Dezinfekcia: chlórová alebo bezchlórová?

Zásadným krokom je výber dezinfekcie. V prípade tej chlórovej oceníte prípravok Komplexon s 80% obsahom aktívneho chlóru, ktorý nielenže spoľahlivo dezinfikuje vodu, ale tiež pôsobí proti tvorbe rias a uľahčuje vyvločkovanie nečistôt. Používa sa vo forme tabliet, ktoré stačí vložiť do plaváku alebo priamo do skimmeru.

Pre prípad, že chlór vám alebo niekomu z rodinných príslušníkov nerobí dobre, vysušuje pokožku alebo spôsobuje pálenie očí, prirodzene existuje aj varianta úpravy vody bez chlóru. Vodnárov Guanicid je tekutý prípravok na bezchlórovú dezinfekciu, ktorý sa vám bude páčiť, ale baktérie, riasy a plesne ho zaručene mať radi nebudú! Aplikuje sa priamo do vody a môžete ho použiť do vonkajších aj krytých bazénov s filtráciou aj bez nej. Pretože dokáže skvelo dezinfikovať, ale neporadí si stopercentne s organickými nečistotami. Je potrebné ho kombinovať s oxidačným činidlom. Na toto sa hodí prípravok Oxy light. Po aplikácii dezinfekcie zapnite v bazéne cirkuláciu, aby sa zvolený prípravok poriadne zmiešal s vodou. Znovu zmerajte pH vody a prípadne upravte.

Nakoniec už len kontrolujte a pravidelne merajte

Teplé letné dni sú pre toho, kto sa stará o bazén, obdobím zvýšenej pohotovosti. Vysoké teploty urýchľujú bujnenie aj rozklad všetkých živých organizmov Pokiaľ organickým votrelcom včas nepoviete „stop“, rýchlo si bazén zaberú pre seba. K znečisteniu vody samozrejme prispievajú aj užívatelia bazénu (pot, opaľovacie oleje a krémy, nohy od hliny a piesku...), takže zriadenie záhradnej sprchy ako preventívne opatrenie je veľmi dobrým nápadom.

Hneď ako zistíte, že niečo nie je v poriadku, voda zmatnela a stratila iskru, ihneď aplikujte Vločkovač alebo iný flokuačný prípravok a nečistoty následne odstráňte bazénovým vysávačom. Dopustite vodu, zmerajte hodnoty pH a použite dezinfekciu. Hodiť sa vám bude dezinfekčný prípravok Akce, ktorý – ako už názov napovedá – slúži k šokovej úprave vody a odstraňuje všetky organické nečistoty. Ak stále panujú letné teplá, urobíte dobre, keď bazénu doprajete túto rýchlu očistnú kúru raz týždenne v rámci prevencie.

Ako už bolo povedané, pokiaľ ste bazén na sezónu pripravili poctivo, pravidelná starostlivosť behom sezóny nebude náročná. Stačí pravidelne odstraňovať nečistoty zo dna, kontrolovať množstvo dezinfekcie, merať a upravovať hodnotu pH a raz za týždeň prepláchnuť filter. Stihnete tak sami si zaplávať, užiť si vodu s deťmi aj drink s partnerom na brehu. A aj na pokec pri grilovanom steaku s príbuznými a známymi vám určite zostane kopec času.