Údržba vody bezchlórovou chémiou je hračka
Bezchlórová chémia, ktorá je vhodná pre všetky typy bazénov udržuje vodu rovnako vzorne ako jej kolegyňa obsahujúca chlór. Prechod z chlórovej chémie na bezchlórovú je jednoduché, rovnako ako následné dávkovanie prípravkov bezchlórovej chémie.
Možno patríte k ľuďom, ktorí si zvolia údržbu prípravkami bez chlóru už len preto, že vám zápach vody typický pre verejné kúpaliská kazí letnú pohodu. Ale možno vás k tomu vedú vážnejšie dôvody - v bazéne sa budú kúpať deti s citlivou kožou alebo máte v rodine alergika, astmatika, prípadne niekoho s atopickým ekzémom. Bezchlórová chémia, ktorá nedráždi pokožku, sliznice ani oči je v takomto prípade ideálnou voľbou. Dokáže zaistiť krištáľovo čistú vodu a pritom:
- nepôsobí agresívne na konštrukciu bazéna ani na použité technológie
- má vynikajúce dezinfekčné schopnosti
- pôsobí širokospektrálne proti mikroorganizmom, takže si poradí s riasami, baktériami, plesňami aj vírusmi
- neovplyvňuje hodnotu pH
- je účinná aj pri vyšších teplotách
Štart je ľahký
Ako už bolo povedané, prechod na bezchlórovú chémiu je jednoduchý. Skrátka len prestanete pridávať do vody prípravky s chlórom a pár dní počkáte, kým hodnoty chlóru neklesnú na minimum. Potom začnete aplikovať produkty od Vodnára Guanicid, ktorý sa stará o dezinfekciu a Oxy Light, ktorého úlohou je oxidácia organických nečistôt.
Pri prvom použití sa prípravky pre bezchlórovú údržbu pridávajú priamo do vody, najlepšie pri zapnutej filtrácii (ale dá sa použiť aj v bazénoch bez filtrácie). Ideálne je dávkovať ich oba naraz – ušetríte si prácu a nárazové ošetrenie vody je s ohľadom na oxidáciu organických nečistôt vhodnejšie. Štartovacia dávka Guanicidu je 30ml na 1m3 vody, Oxy Lightu 3l na 10m3.
Tester vám poradí
Ďalšia údržba je tiež nenáročná – Guanicid stačí dodať raz za 14 dní, pričom obvyklé dávkovanie je 15ml na 1m3 vody. Častejšie aplikujte len pri vyššom zaťažení vody (vrátane polovičnej dávky Oxy Lightu). S presným dávkovaním vám pomôže tester, ktorý zmeria obsah prípravku vo vode. Údaj určíte porovnaním vzorky vody s farebným terčíkom. Dbajte na to, aby bola karta s terčíkmi vždy otočená k svetlu (pri okne, vonku v tieni a pod.). Ideálna hodnota je 0,3mg/l. Pokiaľ obsah klesne na 0,1, je treba dodať prípravok, aj keď 14 dní ešte neprešlo. Vyšší obsah Guanicidu nevadí, stačí len počkať, pokiaľ jeho koncentrácia klesne. Aby ste udržali vodu v bazéne čistú, pravidelne ju zbavte všetkých viditeľných nečistôt. V opačnom prípade sa Guanicid vyblázni na nich a neostane mu energia na likvidáciu mikroskopických živých alebo neživých nečistôt. Tým, ako vieme sa darí pri vyšších teplotách, preto udržujte teplotu vody pod 28°C.
Pri pravidelnom ošetrovaní vody bezchlórovou chémiou a jej filtráciou vás čaká pohodové leto s kúpaním v nádhernej priezračnej vode.
Užite si to!