Zdravé kúpanie pre malých vodníkov
Váš drobec zrejme ešte nemá potrebu zaplávať denne päť bazénov, ale tým väčšia je jeho detská túžba vyšantiť sa v slnkom prehriatej vode. Rozhodne mu ju nechcete uprieť, len váhate medzi kúpaním v rybníku, na verejnom kúpalisku alebo v bazéne na záhrade. Čo je pre zdravie tak malého dieťaťa najlepším riešením?
Od kúpania v prírode vás odrádzajú informácie o riasach a siniciach, nad ktorými vaši známi síce ľahkovážne mávnu rukou, ale vy dobre viete, že čo nemusí uškodiť dospelému, môže spôsobiť vážne zdravotné problémy dvoj alebo trojročnému dieťaťu (zápaly, alergické reakcie očných spojiviek, začervenaná podráždená pokožka alebo dokonca črevné alebo žalúdočné problémy).
Páchateľom nie je chlór, ale jeho príbuzný
Na verejnom kúpalisku je v tomto teple hlava na hlave a v bazéniku si užíva kopec detí vo veku vášho dieťaťa. Ale nenecháte sa oklamať priezračne modrou vodou, pretože tušíte, že za jej farbu môže dezinfekčný prípravok s obsahom chlóru, ktorý sa vo vode rozkladá na kyselinu chlórnu alebo chlornanový anión. Možno to neznie pekne, ale v tomto problém nie je – samotný chlór zdravie vášho malého vodníka neohrozuje! Na vine sú vedľajšie produkty ako je trichloramín alebo chloroform, ktoré vznikajú naviazaním chlóru na dusíkaté uhlíkaté nečistoty z potu, moču, pokožky a zvyškov kozmetických prípravkov. A verte, o takú špinu“ vo verejnej vode núdza nie je! Pritom trichloramín podľa vedeckých výskumov spôsobuje oslabenie ochrannej funkcie sliznice priedušiek, čo vedie k rozvoju prieduškového zápalu. A pri kúpaní na verejnom kúpalisku hrozí doteraz nie plne vyvinutým pľúcam a nevyzretej imunite vášho dieťaťa zápal horných dýchacích ciest, alergie alebo ekzémy.
Voda v šoku, dieťa v kľude
Máte pravdu, že aj vodu v malom rodinnom bazéne na záhrade je treba ošetriť bazénovou chémiou, ale výhoda je, že doma máte možnosť o výslednej kvalite sami rozhodovať a kontrolovať ju. Čo teda robiť, aby voda v malom bazéne bez filtrácie neohrozovala zdravie vášho dieťaťa? Pokiaľ budete pozorne strážiť a pravidelne merať obsah chlóru, vylúčiť nemusíte ani použitie chlórovej bazénovej chémie. Bazénový tester vám pomôže udržovať obsah voľného chlóru v prijateľných medziach, teda v prebytku 0,1 – 0,3ppm. Spoľahlivo vás upozorní na nežiadúcu prítomnosť viazaného chlóru, čo sú práve chloramíny, o ktorých bola reč v súvislosti s verejnými kúpaliskami. Pokiaľ vás tester upozorní na prítomnosť nevítaného votrelca, odporúčame ihneď použiť dezinfekciu Vodnár Akce, ktorá je vhodná pre šokové ošetrenie vody práve v malých bazénoch bez filtrácie. Rýchlo sa rozpúšťajúce tablety uvoľňujú chlór, ktorý pôsobí ako rýchla dezinfekčná a oxidačná látka a ničí organické nečistoty vo vode.
Šetrné vodné hry
S ohľadom na nízky vek vášho dieťaťa je samozrejme ešte lepšou voľbou bezchlórová chémia, konkrétne prípravok Guanicid. Je ideálny ako pre deti, tak aj pre osoby s citlivou pokožkou, pretože ním ošetrená voda nie je cítiť po chlóre, nedráždi pokožku ani sliznice a nespôsobuje alergie. Guanicid, ktorý pôsobí proti riasam, baktériám, vírusom a plesniam môžete použiť v bazéne s filtráciou aj bez nej. Dávkuje sa len dva krát za mesiac a čo je dôležité – dobre funguje aj pri vyšších letných teplotách. Určite sa vám bude páčiť aj fakt, že nie je v porovnaní s chlórovou dezinfekciou o toľko drahšia!
Pre úplnosť je treba povedať, že Guanicid vie veľmi dobre dezinfikovať, ale nedokáže zoxidovať organické nečistoty, tvoriace sa používanej bazénovej vode, preto jeho účinok musíme kombinovať s kyslíkovou chémiou Oxy Light. Avšak aj tento prípravok na báze peroxidu vodíka sa môže odporúčať pre detské bazény, pretože sa k detskej citlivej pokožke chová veľmi šetrne.
Ešte sme sa nezmienili o minibazénoch bez filtrácie, v ktorých neošetrená voda za teplého počasia vydrží maximálne dva dni. Pretože malým deťom ťažko vysvetlíte, že do vody sa neciká, jej údržba je veľmi náročná. Špeciálna chémia pre detské bazény bez filtrácie už síce existuje, ale jednak je drahá a aj tak sa nevyhneme nutnej úprave pomocou ďalších chemických prípravkov. Lacnejšie a ekologickejšie riešenie je využiť vodu z malého bazénu radšej pre blaho vašich ovocných stromčekov a záhonov.