Aj ryby sa potrebujú pripraviť na zimu
Našim domácim miláčikom väčšinou doprajeme oveľa viac, ako sami potrebujú, či už hovoríme o mačkách, psoch alebo rybách. Ale tak ako inde v živote, aj tu platí, že viac nemusí byť lepšie.
V krajiných tretieho svetak, kde vládne značná chudoba mávajú ľudia síce veľa polievky, ale len s minimálnou nutričnou hodnotou. Krmív pre ryby môžeme kúpiť celú radu a vo veľkých baleniach, kto z nás sme sa ale niekedy zaujímali o zloženie? Kvalitne vyvážené krmivo je dôležité nie len pre samotných konzumentov - ryby, ale aj pre vodné prostredie, ktoré ovplivňuje. Čo sa teda zo zadnej strany balenia dozvieme?
V prvej rade hmotnosť. Sme len ľudia a zrak je náš najsilnejší zmysel, takže väčšinou siahneme po väčšom balení. Sú v ňom len 2kg krmiva, ale bolo predsa najväčšie! Extrúzia môže krmivo nafúknuť, aj keď váži stále rovnako. Vzduchom ryby nenakŕmite. Aj my počkáme, kým z piva padne pena. Podobne sú na tom extudované krmivá.
Bielkoviny, tuk, vláknina, popol, fosfor, sodík a vápnik sú povinný ukazovatelia, ktorý sú daný legislatívou. Hlavný ukazovateľ, ktorý nám povie viac o kvalite složenia je obsah popola. Popol je naozaj zvyšok po spálení. Pokiaľ krmivo neobsahuje balastné plnivá, tak obsah popola je minimálny. Pod 6% znamená veľmi kvalitné suroviny, nad 6% horšie, nad 10% - viď predchádzajúca veta. Obsah balastných látok je vysoký, ryby krmivo nespracujú a voda bude zaťažená nadmerným množstvom odpadu, ktorý bude mať negatívny dopad na jej kvalitu a množstvo rias v jazieku. Sledujte tiež farbu vody po kŕmení, potravinárske farbivo granule síce zatraktívni, ale rybám nič nedá a červená voda tiež nevyzerá prirodzene.
Kŕmny režim
Krmivo od Vodnára pre KOI KAPRE bolo vyvinuté v spolupráci s odborníkmy na výživu rýb z katedry Hydrobiológie a rybárstva Mendeleovej Univerzity. Je určené na celoročné používanie a je dostupné v baleniach pre menej ako 25cm dĺžky ryby - KOI junior a nad 25cm - KOI senior. Obsahuje všetky potrebné látky pre zdravý rast a vzhľad rýb. Dôležité je sledovať teplotu vody. Pri teplotách 10 - 15°C stačí kŕmiť raz až dva krát týždenne. V mesiacoch, ked je teplota vody nad 15°C kŕmime raz denne, najlepšie v rovkakú dobu. Pri teplotách 20 - 25°C sú KOI najaktívnejšie a môžeme kŕmiť ad libitum (koľko sami požerú). Nad 28°C a tiež pod 10°C ryby prestávame kŕmiť. Denná krmná dávka je 1,5 až 2,0% hmotnosťi kaprov. To znamená, že jeden kilogramový kapor skonzumuje 10 až 15 gramov krmiva. Krmivo Vodnár, ktoré je určené pre drobné ryby, ako karas, jalec, závojnatka atď., bolo tak isto vyvynuté na katedre Hydrobiológie a rybárstva. Keďže sa jedná o kaprovité ryby, tak kŕmime tiež na základe teploty, tak ako u koi kaprov.
Krmivo Jeseter je určené pre celoročné kŕmenie. Jeseter príjima potravu po celý rok, veľkosť kŕmnej dávky je závislá na teplote vody. Jesetery sú ryby náročné na kyslík a kvalitu vody (zákal, dusitany, dusičnany atď.) Teplota vody nad 25°C môže mať pre ryby fatálne následky. Pri teplote nad 23°C doporučujeme ryby prá dní nekŕmiť alebo znížiť kŕmnu dávku na tretinu. Pokiaľ jesetery chováme s inými rybami, tak najskôr kŕmime plávajúcim krmivom a po skŕmení dávky pre ostatné ryby začneme s časovým odstupom asi 15 minút kŕmiť jesetery. Cez zimu jesetery kŕmime dávkou 1% ich hmotnosti každé 3 dni. Pokiaľ jesetery chováme s ostatnými rybami, tak ich prestávame kŕmiť spolu s nimi, keď teplota klesne pod 10°C. Pri teplote 10 - 15 °C kŕmime 1 krát denne, nad 15°C kŕmime 2 krát denne. Pozor na vyššie teploty. Pri teplote 20 - 23°C obmedzíme kŕmenie na každý druhý deň. Pokiaľ teplota stúpne nad 25°C, už nekŕmime.
Jedna denná kŕmna dávka zodpovedá 1,5 až 2% hmotnosti rýb. Veľkosť rýb do 1,5kg (jeden kilogramový jeser by mal v kŕmnej dávke prijať 15 až 20 gramov krmiva). Kŕmna dávka pre ryby vo veľkosti nad 1,5kg je 0,5 - 1% hmotnosti rýb (jeden dvojkilogramový jeseter by mal prijať v kŕmnej dávke 10 až 20 gramov krmiva). Kŕmna dávka by sa mala rozdeliť minimálne na dve polovice.
Asi nás neprekvapí, že aj ryby môžu ochorieť. Prvé príznaky sú apatia a nechutenstvo, tiež môžu mať povlaky na tele alebo sa trú o fóliu a kamene v jazierku. Lenže veľa nám toho o svojej chorobe nepovedia, preto využívame radšej širokospektrálne prípravky, ktoré pôsobia zároveň na parazity, hubové ochorenie a tiež baktérie. Liečebné prípravky používame aj pri nasadení nových rýb ako prevenciu. V konkrétnom prípade aplikujte 50ml liečivého roztoku nakaždých 1000 litrov jazierkovej vody, potom každý tretí deň polovičnú dávku, čiže 25ml na každých 1000 litrov jazierkovej vody. Prípravok rozmiešame v plastovom vedierku (1:20) s vodou z jazierka a zaistíme rovnomerné premiešanie v celom objeme jazierka.