Nezabúdajte na spätný preplach! Ušetríte na chémii.

Nezabúdajte na spätný preplach! Ušetríte na chémii.

Mnohí z nás, ktorí používame pieskovú filtráciu, ju máme vybavenú aj manometrom. Tento ukazuje mieru zanesenia piesku zachytenými nečistotami. Na ňom je biele, zelené, žlté a červené pole.

nezabudajte na spatny preplach clanok

Technický pokrok je ľudstvu vlastný a pretože si každú drinu chceme uľahčiť a pokiaľ možno nepohodlnú činnosť automatizovať, radi aj tieto výdobytky prijímame a veríme im. Najviac im veríme, keď im najmenej rozumieme. Nemáme nič proti takémuto manometru. Ale hrozíme sa tých nánosov kože, hmyzu, vlasov, lístia a prachu, ktoré sú na piesku zachytené, keď realizujeme preplach filtra a ručička ukazuje na červené pole. Pritom je to predsa jasné. Technici to vymysleli, nastavili pásma a preplach riešime až keď je potrebné. Takže v červenej časti. Čerpadlo síce už tri týždne trochu narieka, voda v bazénu nič moc, ale manometer hovorí jasne - v žltom poli máme predsa ešte vždy dosť času. Nie je nakoniec na vine tá chémia lebo je slabá? 

Kolegovia s filtráciou bez manometra sú na tom podľa tohoto možno aj lepšie. Stálo ich to menej a preplach robia pravidelne 2x mesačne. Voda ako kryštál, chémiu spotrebujú podľa návodu a funguje.

Tak čo robia lepšie? Správne a pravidelne preplachujú. V tomto prípade platí, že viacej znamená rozhodne aj lepšie. Tým, že filter zbavíme všetkých nečistôt, ktoré se na ňom zachytili, "uvoľníme ruky" bazénovej chémii, ktorá sa jednoducho naviaže na nečistoty tam, kde ich je najviac. Pokiaľ je vo filtrácii len kremenný piesok, chémia (chlórová aj bezchlórová) proste prejde a robí svoju prácu v bazéne. Pokiaľ je filtrácia (alebo rovnako zásobná nádrž v prípade, že máme prelivové žliabky) zanesená - radšej to zopakujem - šupinky kože, vlasy, muchy, dážďovky, hlina, chémia nemá rozum a spotrebuje sa práve na týchto zvyškoch a nie vo vode. Dôsledky môžeme vidieť hneď - vysoká spotreba dezinfekčných a okysličovacích prípravkov, voda bez iskry, pokazená nálada, odvolaná párty, strata reputácie. A niekedy až zelená voda, chlórový zápach, pálenie očí, pálenie slizníc... 

Preplachujme teda podľa intenzity záťaže a teploty vody 2-3 krát mesačne bez ohľadu na manometer. Ručička je spravidla ešte v bielom a len začína atakovať zelené pole. Nezabúdajme, okrem pevných a koloidných organických nečistôt taktiež na všetko, čo sa vo vode rozpustí. I tieto nečistoty ovplyvňujú spotrebu chémie a správanie sa vody. Preplachom filtra riedime bazénovú vodu vodou novou, čistou bez všetkých rozpustených aj nerozpustených prímesí.  

 

  << späť  

Videonávody

Zaujímavosť

Prečítajte si