Prečo stále otravujete s tou oxidáciou?

Prečo stále otravujete s tou oxidáciou?

Slová oxidácia a okysličovanie sa ťahajú našimi návodmi, aktualitami, článkami a doporučeniami ako povestná červená niť. Že kvôli tomu, že je nutné oxidovať organické nečistoty! Zvedavejší z vás sa ale pýtajú – a prečo vlastne? Čo sa stane, keď to neurobíme? Okrem rizika vzniku nebezpečných chloraminov?

preco otravujete s oxidaciou clanok

V nasledujúcich riadkoch sa pokúsim zrozumiteľne vysvetliť čo ďalšieho by sa stalo. 

Naša bazénová voda nie je sterilná, aj keď ju priebežne dezinfikujeme. Jednak v nej plávame my sami a potom je chtiac nechtiac vystavená okolitým vplyvom tým viac, čím je bazén otvorenejší. Takže do vody sa dostanú, pozor, už sa k nim dostávame, organické nečistoty. Tzn. pot, odlupujúca sa pokožka, vlasy, chlpy a taktiež drobné lístky, peľ, chrobáčiky, prach s hlinou a trochou trusu, no a možno by sme našli aj ešte niečo navyše. 

Čo majú spoločné? Dusík v takej podobe, v akej ho potrebujú živočíšne a rastlinné mikroorganismy (tzn. baktérie a riasy) k svojmu rastu. Takmer všetci si spomenieme z hodin biológie na hnojivo NPK. Dusík, fosfor, draslík. Ktorí máme záhradku, hnojíme občas maštalným hnojom. Dusík je v našich bazénových nečistotách v rovnakej podobe (mocenstvo a zlúčeniny) ako v hnojive a spolu s uhlíkom na sebe prednostne viaže kyslík z vody k svojej vlastnej oxidácii. Tým dôjde k rozpadu tejto nečistoty alebo jej časti na formu, ktorú už mikroorganizmy nevedia využiť. Amoniakálny dusík na dusitanový a dusičnanový a uhlík, ktorý je stavebným prvkom každej organickej hmoty, zčasti na oxid uhličitý. Ak nie je vo vode prítomný kyslík (hliník nám v tomto prípade nepomôže) alebo iné okysličovadlo ako chlórové prípravky, ozón, peroxosoli apod. a hmotu nemá čo rozbiť, nájdu si organickú nečistotu mikroorganiymy a začnú ju rozkladať, tzn. využívať k svojmu rastu a množeniu. 

Ako som písal na začiatku, náš bazén nie je sterilný. Mikroorganizmy (baktérie a riasy) a ich spóry nás obklopujú vo vode a aj vo vzduchu a sú pripravené na svoju hlavnú úlohu – kolobeh života na zemi, čo sa nám ale v bazénovej vode veľmi nehodí, pretože by sa mohli namnožiť aj patogenné organizmy a riasy. Voda sa stane matnou až nepriehľadnou a po niekoľkých dňoch zazelená, pretože zvýšený výskyt mikroorganizmov ďaleko rýchlejšie spotrebuje dodávanú dezinfekciu. 

Záverom teda doporučenie – udržujte svoju vodu zbavenú všetkých mechanických nečistôt (vysávajte), často preplachujte filter a dávkujte spolu s dezinfekciou aj oxidačné činidlo.

 

Príjemný pobyt vo vode praje 

Váš VODNÁR

 

  << späť  

Predpoveď počasia

Videonávody

Zaujímavosť

Prečítajte si