Jarné čistenie bazéna

Jarné čistenie bazéna

Dôkladné vyčistenie bazéna zjednodušuje ďalšiu údržbu vody. Pokiaľ ste bazén pred zazimovaním vyčistili, ošetrili vodu a dobre ho zakryli, potom stačí očistiť steny nad úrovňou hladiny a dopustiť vodu do plného stavu. Akonáhle bol bazén zazimovaný narýchlo, potrebuje očistu, pri ktorej je nutné odstrániť všetky nečistoty vrátane vodného kameňa.

jarne cistenie bazena clanok

Prípravok NA USADENINY naneste v koncentrovanej podobe, nechajte 15 minút pôsobiť, prípadne môžete plochy ešte mechanicky dočistiť a potom spláchnite čistou vodou. Pokiaľ je na povrchu bazéna len bežná nečistota, postačí vám k jeho očisteniu prípravok VIKTOR. Pokiaľ je voda tvrdá, vylučujú sa z nej vápenaté usadeniny. Na tieto sa potom nabaľujú ďalšie nečistoty a vzniká prostredie vhodné pre rast baktérií, rias a vírusov. V takomto prípade je vhodné aplikovať ihneď po napustení bazéna MASKOVAČ TVRDOSTI. Tento prípravok zníži tvrdosť vody, zabráni vzniku usadenín a zároveň na seba viaže ióny vápnika a kovov, ktoré sú obsiahnuté vo vode a spôsobujú zákaly.

Po naplnení bazéna skontrolujte filtračné zariadenia a môžete pristúpiť k ošetreniu vody, tj. k úprave pH a k dezinfekcii. 

Ideálna hodnota pH bazénovej vody je 7,2 - 7,6. Pokiaľ je pH vody vo vašom bazéne mimo túto vymedzenú oblasť, väčšinou vám začínajú problémy. Na hodnote pH je priamo závislá účinnosť väčšiny dezinfekčných prostriedkov. V prípade, že je pH príliš nízke, korodujú kovové časti a zvyšuje sa rýchlosť blednutia farieb plastov a fólií. Pokiaľ je pH príliš vysoké, vylučuje sa z vody vápnik a dochádza k jej zakaleniu. Vo vzduchu v okolí bazéna dôjde k zvýšenej koncentrácii chlóru, ktorá môže spôsobiť podráždenie očných spojiviek. 

Pri bežnom používaní bazéna sa pH vody pomaly mení podľa miestneho zloženia a tvrdosti vody. U mäkkých vôd pH klesá, u tvrdých stúpa. Správnu hodnotu pH dosiahnete pridaním prostriedku PH PLUS alebo PH MÍNUS pri zapnutom filtračnom zariadení, ktoré zaistí potrebnú cirkuláciu vody. 

Pri príprave bazéna na novú sezónu je dôležitá aj dôkladná dezinfekcia, pretože aj keď sa vám voda po prvom napustení bude zdať čistá, je v nej obsiahnuté veľké množstvo mikroorganizmov, ktoré by mohli mať negatívny vplyv na vaše zdravie. Na prvotné ošetrenie sa používa prípravok AKCE (chlóršok), ktorý rýchle a účinne dezinfikuje vodu. Hodnota chlóru v bazéne by sa mala pohybovať v oblasti 0,3 - 0,6 mg/l. Po dosiahnutí optimálnej úrovne chlóru vo vode sa koncentrácia udržuje pomocou pomaly rozpustných tabliet. Používanie multifunkčných tabliet je veľmi výhodné, pretože tablety obsahujú aj látky, ktoré pôsobia proti riasam, napomáhajú vyvločkovaniu nečistôt a stabilizujú chlór vo vode. 

 

A dobrá rada na záver: 

Pokiaľ máte na jar vypustený bazén, tak po jeho vyčistení vyššie uvedenými čistiacimi prípravkami, naneste na čisté plochy pred napustením bazéna neriedený prípravok NA RIASY v pomere 1:1. Zničíte tak zárodky rias, ktoré tu mohli prezimovať.

 

  << späť  

Predpoveď počasia

Videonávody

Zaujímavosť

Prečítajte si